Przejdź do głównej zawartości

ZDROWIE: Jaką wybrać pastę i jaka jest zawartość fluoru w pastach do zębów?

Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność, która zapewnia nam zachować czyste i zdrowe zęby. Tylko większość z nas nie zdaję sobie sprawy do czego służą poszczególne pasty, które wykorzystujemy do mycia zębów. Do wyboru mamy pasty wybielające, wzmacniające i chroniące.
Znajdziemy pasty dla dzieci a także pasty do aparatów ortodotycznych. Podstawową rolą past do zębów jest ochrona przed próchnicą zębów i chorobami jamy ustnej. Pasta służy do usuwania zanieczyszczeń i nalotów jamy ustnej w tym także płytki nazębnej. W pastach do zębów znajdziemy także związki fluoru, które mineralizują i chronią przed próchnicą. Właściwości takie posiadają pasty Elmex. Większość past zawiera fluor i zawartość liczymy w ppm. Wskaźnik taki pomaga nam określić, która pasta jest lepsza. Większa zawartość fluoru może doprowadzić do ryzyka fluorozy.
Fluoroza - choroba polegająca na zaburzeniu procesu formowania szkliwa. Według American Dental Association pasta do zębów jest ważna dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ pomaga usuwać kamień nazębny, nagromadzenie bakterii oraz zwalcza paradontozę.



Na rynku Unii Europejskiej w produktach stomatologicznych stężenie fluoru nie może przekraczać 1500 ppm. W USA pasty nie mogą zawierać więcej niż 1100 ppm fluoru. Większość krajów, w tym Polska, zaleca się aby w pastach dla osób dorosłych poziom fluoru nie przekraczał 1500 ppm, natomiast dla dzieci - 600 ppm. Przyjmuje się, że stężenie fluoru w pastach dla dzieci do 6. roku życia nie powinno przekraczać 600 ppm. 

Pasty, które pozytywnie wpływają na zdrowie dziąseł, przyzębia i śluzówki jamy ustnej np Paradontax. Rozjaśniacz kolor szkliwa np Pasty Email Diamant. Likwiduje nadwrażliwość zębów i chroni przed nią oraz zabezpiecza przez erozją szkliwa do tego stworzyli pastę Sensodyne. Zapewnia właściwą higienę i ochronę implantów stomatologicznych (np. Pasta Bluem) lub protez dentystycznych (pasta Blend-a-Dent), w przypadku noszenia aparatów ortodontycznych przeznaczona jest pasta Ortho Salvia Dental. Likwiduje nieświeży oddech - np pasta GUM Butler Hali-Control.
Należy wiedzieć, że próchnicy przeciwdziała także ksylitol(alkohol polihydroksylowy), choć inaczej niż fluor. Ksylitol podnosi poziom pH w ustach, co sprzyja procesowi remineralizacji szkliwa.
Kupując pastę bez fluoru, warto sprawdzić, czy w jej składzie znajduje się ksylitol.
                                                                     

Komentarze

  1. Paradontax i Sensodyne często używamy i się sprawdzają. Ciekawe zestawienie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tyle jest tych past do zębów na rynku, że czasem trudno się zdecydować na konkretny wybór. Która będzie po prostu najskuteczniejsza. A regularnie odwiedzacie takie gabinety www.dentystagdynia.pl ? To jednak podstawa żeby zęby były zdrowe.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

STOMATOLOGIA: Jakie wybrać wykałaczki do zębów? Dentystyczne czy drewniane?

Oprócz szczotkowania zębów oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem, ważne jest także regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Tam właśnie zbierają się resztki jedzenia, które mogą prowadzić do rozwoju bakterii(próchnicy) oraz nieprzyjemnego oddechu. Podstawową metodą czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest przede wszystkim używanie wykałaczek i nie tylko te, które często można spotkać w pobliskich barach czy restauracjach mowa tu o wykałaczkach drewnianych. Na rynku pojawiły się wykałaczki drewniane z zawartością fluoru - w swojej budowie są bardzo cieniutkie. Posiadają kształ zgodny z naturalną formą przestrzeni międzyzębowej. Uwalniają fluor szybko i efektywnie. Najbardziej w okolicach punktów stycznych. Wykałaczki z brzozy z marki Elmex są wykonane z bardzo twardego drewna, odpornego na rozmiękczanie i wyjątkowo odporne na złamanie. Ich powierzchnia jest wyszlifowana na gładko. Wykałaczki dentystyczne dobieramy w zależności od umiejętności posługiwania się...

STOMATOLOGIA: Co jeść, aby ograniczyć próchnicę w jamie ustnej?

Stan uzębienia Polaków pogarsza się z roku na rok. Prawie 100% 40-latków i ponad 90% 7-latków cierpi na próchnicę. Trzeba zauważyć że ponad 40% Polaków po 65. roku życia nie ma uzębienia. Co czwarty Polak nie był u stomatologa od minimum 5 lat. Próchnicy zębów nie można lekceważyć. Umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej w naszym kraju jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej. Bakterie próchnicowe nasilają rozwój chorób ogólnoustrojowych serca, nerek, stawów, wątroby. Dlatego, żeby ograniczyć próchnicę należy się zdrowo odżywiać i ograniczyć przede wszystkim słodycze. Najlepszym sposobem żywieniowym dla naszych zdrowych zębów będzie dostarczenie jak najwięcej witamin oraz substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rutyna wraz z Witaminą C wzmacniają naczynia krwionośne i mają działanie przeciwbakteryjne. Zawarty w nich błonnik stymuluje produkcję śliny, która pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych. Na przykład jabłko i marchewka potrafią w naturalny spos...