Przejdź do głównej zawartości

STOMATOLOGIA: Co należy jeść żeby mieć białe i zdrowe zęby? Dieta, która wspomaga w higienie jamy ustnej.

Uśmiech jest najważniejszą wizytówką człowieka. Większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy i nie zwraca na to uwagi. Osoby, które chcą zachować piękny uśmiech należy utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej i raz na trzy miesiące pojawić się u stomatologa. Nie każdy z daje sobie z tego sprawę ale dieta to drugi ważny odpowiednik na to aby dbać o nasze zęby. Odpowiednie ilości witamin oraz składników ułatwiających ich wchłanianie.

Przetwory mlecze wzmocnią zęby

Ogromny wpływ na zęby ma wapń. Jest niezbędnym minerałem odpowiadającym za strukturę zębów. Najlepszym dawcą wapnia są produkty mlecze. Takie jak: jogurt naturalny, kefir czy maślanka. Niedobór wapnia może być poważnym problemem, objawiającymi się częstymi złamaniami i kruchością zębów oraz próchnicą.

Tłuste ryby najlepsze w mineralizacji zębów

Wapń szybko wchłania się do organizmu, dzięki witaminie D. Najlepszym źródłem wapnia są ryby tłuste takie jak: łosoś i makrela. Znaczenie dla twardości zębów i kości ma witamina D ponieważ reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową i odpowiada za pozytywną mineralizację szkliwa zębów.

Brokuły zwalcza choroby dziąseł inaczej paradontozę

Brokuły są naturalnym źródłem koenzymu Q10. Odpowiada za procesy energetyczne w organizmie. Ogromnie wpływa na przyzębia i chroni dziąsła przed drobnoustrojami powodując groźną chorobę - paradontozę. Według szacunków nawet 70% społeczeństwa w podeszłym wieku cierpi na choroby dziąseł. Brokuły zawierają spore ilości wapnia. Zapobiegają one odsłanianiu szyjek zębowych.

Truskawki wybielają zęby

Truskawki  są soczyste i pełne witamin. Mają ogromny wpływ na wybielanie naszych zębów ponieważ zawierają kwas jabłkowy stosowany głównie w pastach wybielających. Truskawki zawierają wapń i fosfor czyli mikroelementy które korzystnie wpływają na stan naszych kości i zębów. Truskawki znakomicie odświeżają i dezynfekują jamę ustną.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ZDROWIE: Jaką wybrać pastę i jaka jest zawartość fluoru w pastach do zębów?

Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność, która zapewnia nam zachować czyste i zdrowe zęby. Tylko większość z nas nie zdaję sobie sprawy do czego służą poszczególne pasty, które wykorzystujemy do mycia zębów. Do wyboru mamy pasty wybielające, wzmacniające i chroniące. Znajdziemy pasty dla dzieci a także pasty do aparatów ortodotycznych. Podstawową rolą past do zębów jest ochrona przed próchnicą zębów i chorobami jamy ustnej. Pasta służy do usuwania zanieczyszczeń i nalotów jamy ustnej w tym także płytki nazębnej. W pastach do zębów znajdziemy także związki fluoru, które mineralizują i chronią przed próchnicą. Właściwości takie posiadają pasty Elmex. Większość past zawiera fluor i zawartość liczymy w ppm. Wskaźnik taki pomaga nam określić, która pasta jest lepsza. Większa zawartość fluoru może doprowadzić do ryzyka fluorozy. Fluoroza - choroba polegająca na zaburzeniu procesu formowania szkliwa. Według American Dental Association pasta do zębów jest ważna dla zdrowia jamy ustnej, po...

STOMATOLOGIA: Jakie wybrać wykałaczki do zębów? Dentystyczne czy drewniane?

Oprócz szczotkowania zębów oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem, ważne jest także regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Tam właśnie zbierają się resztki jedzenia, które mogą prowadzić do rozwoju bakterii(próchnicy) oraz nieprzyjemnego oddechu. Podstawową metodą czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest przede wszystkim używanie wykałaczek i nie tylko te, które często można spotkać w pobliskich barach czy restauracjach mowa tu o wykałaczkach drewnianych. Na rynku pojawiły się wykałaczki drewniane z zawartością fluoru - w swojej budowie są bardzo cieniutkie. Posiadają kształ zgodny z naturalną formą przestrzeni międzyzębowej. Uwalniają fluor szybko i efektywnie. Najbardziej w okolicach punktów stycznych. Wykałaczki z brzozy z marki Elmex są wykonane z bardzo twardego drewna, odpornego na rozmiękczanie i wyjątkowo odporne na złamanie. Ich powierzchnia jest wyszlifowana na gładko. Wykałaczki dentystyczne dobieramy w zależności od umiejętności posługiwania się...

STOMATOLOGIA: Co jeść, aby ograniczyć próchnicę w jamie ustnej?

Stan uzębienia Polaków pogarsza się z roku na rok. Prawie 100% 40-latków i ponad 90% 7-latków cierpi na próchnicę. Trzeba zauważyć że ponad 40% Polaków po 65. roku życia nie ma uzębienia. Co czwarty Polak nie był u stomatologa od minimum 5 lat. Próchnicy zębów nie można lekceważyć. Umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej w naszym kraju jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej. Bakterie próchnicowe nasilają rozwój chorób ogólnoustrojowych serca, nerek, stawów, wątroby. Dlatego, żeby ograniczyć próchnicę należy się zdrowo odżywiać i ograniczyć przede wszystkim słodycze. Najlepszym sposobem żywieniowym dla naszych zdrowych zębów będzie dostarczenie jak najwięcej witamin oraz substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rutyna wraz z Witaminą C wzmacniają naczynia krwionośne i mają działanie przeciwbakteryjne. Zawarty w nich błonnik stymuluje produkcję śliny, która pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych. Na przykład jabłko i marchewka potrafią w naturalny spos...