Przejdź do głównej zawartości

ZDROWIE: Korona Wirus czy panika światowej cywilizacji ? Wszystko zależy od nas.

Wirus SARS-CoV-2 należy do rodziny korona wirusów. Pojedyńcza nić o dodatniej polaryzacji ssRNA(+) powodując chorobę COVID-19. Jest jednym z największym wirusów ostatnich lat który pojawił się na świecie. Według teorii spiskowej SARS-CoV-2 wydostał się w laboratorium w pobliżu Wuhan gdzie pojawił się pierwszy przypadek zakażenia korona wirusem konkretnie 17 listopada 2019 roku u 55-letniego mężczyzny(mieszkańca Wuhan). Wirus przenosi się drogą kropelkową. Badania ustaliły analizując geny, że Koronawirus jest produktem naturalnych procesów.
Epidemia szerzyła się w południowych Chinach w latach 2002-2003. Drugi taki przypadek miał miejsce w Arabii Saudyjskiej pochodzącej od ciężkiej choroby MERS(Mers-CoV) czyli bliskowschodni zespół oddechowy. SARS i MERS spowodowały zakażenia jak i śmierć setkom osób, ale już nie wspominając o wirusie, który rozprzestrzenił się na cały świat.

Zachorowania na niezidentyfikowane wirusy zaczęły rozprzestrzeniać się w listopadzie 2019 roku. Chorobę odnotowano miejsce związane ze sprzedażą owoców morza w Wuhanie w chińskiej prowincji Hubei.



Władze Chińskie 31 grudnia poinformowały Światową Organizację Zdrowia o rozwijającym się nowym korona wirusie który powoduje ciężką chorobę. Procesy naturalne wskazują na strukturę analiz SARS-CoV-2. Cała ta struktura odróżnia się od koronawirusów  SARS-CoV i MERS-Co. Najczęściej wirusy występują u nietoperzy i łuskowców. Jeśli chodzi o całe pochodzenie wirusa SARS-CoV-2 to pierwszy ewoluował  się do stanu poprzez selekcję naturalną. Tak powstały epidemie korony wirusa w których ludzie zarazili się poprzez kontakt z łaskunami chińskimi(SARS) i wielbłądam(MERS). Podatne na wirusy SARS-CoV-2 są nietoperze. Ten typ wirusa znaleziono u nietoperzy. Początkowo sądzono że źródłem wirusa były pangoliny - pokryte łuski ssaków.
Badania według WWF dowiodły, że w organizmach łuskowców koronawirus jest podobny do rozpoznany u ludzi w przedziale od 85% do 93%. Inne badania sugerują ,że to nietoperze przekazują ludziom wirusa, zgodność między "ludzkim"a "nietoperzym" SARS-CoV-2 wynosi aż 96%.



Chiny zdecydowały na wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczące handlem dzikimi zwierzętami. 26 stycznia 2020 roku ustanowiły zakaz handlu dzikimi zwierzętami. Przypadki osób zainfekowanych wirusem w Chinach, pacjenci zgłaszali się z kaszlem i z gorączką. Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała że przekazywanie wirusa z człowieka na człowieka, gdy dwie osoby są w bliskim kontakcie (mniej więcej odległość od 1,8 m lub mniejsza niż 1-2 m). Wirus został wykryty w wydzielinie cieczy łzowej i krwi, w stolcu oraz nosa i gardła. Testy wykonane przez  Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Chinach będą badane w skuteczności w leczeniu zapalenia płuc związanego z SARS-CoV-2. Aktualne przeprowadzone testy chlorochiny (leku stosowany na malarię) z udziałem ludzi przeszły pozytywnie. Chlorochina została przetestowana na ponad 100 pacjentach w szpitalach w Chinach. Związek chemiczny szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. W osoczu krwi osiąga maksymalne stężenie po 4-6 godzin. Przypomnijmy, że wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, pierwotniakobójczy lek znosi atak malarii, pełzaka czerwonki, działa także przeciwzapalnie. 27 lutego 2020 roku w eksperymencie klinicznym została potwierdzona skuteczność chlorochiny. W Polsce został dopuszczony lek z chlorochiną w marcu tego roku, który ma wspomóc w leczeniu wirusa. Będzie produkowana przez polską firmę Adamed pod nazwą Arechin. Obecnie jeszcze nie istnieje żadna przebadana szczepionka przeciwko koronie wirus.

                         

 
Budowa wirusa:

SARS-CoV-2 jest osłonkowym wirusem ,który stanowi genom jednoniciowe RNA o dodatniej polarności. Wirion kształt ma kulisty o średnicy 90-140 nm. Budowa wewnętrzna otoczona jest wyraźnymi wypustkami o długości 9-12 nm. Przypomina z wyglądu koronę słoneczną. W marcu przeprowadzono 75 analiz genom izolatów wirusa. Geny mają długość od 29867 do 29903 nukleotydów.


Podczas analiz klinicznej pacjentów pokazuje że grupa krwi może wpływać na ryzyko infekcji COVID-19. Uważa się że grupa krwi A zwiększa ryzyko choroby podczas gdy grupa krwi 0 je zmniejsza. Światowa Organizacja Zdrowia w marcu 2020 roku sklasyfikowała rozprzestrzenienie się wirusa jako pandemię.

HIGIENA I PROFILAKTYKA 

Wirusy rozmnażają się i żyją w organizmie aby w ten sposób zakażać. Tyle ile przetrwają zależy od temperatury, wilgotności, odczynu(pH) i promieniowania ultrafioletowego. Badania dowiodły że korona wirusy mogą utrzymać się na powierzchniach przez kilka godzin a nawet kilka dni od 2 do 3 dni. Przede wszystkim należy przestrzegać przepisów sanitarnych które obowiązują w krajach gdzie występuje SARS-CoV-2. Główną zasadą przestrzegania higieny jest mycie mydłem rąk przez 30 sekund zawsze po przyjściu z domu, z pracy, po skorzystaniu z toalety. Umyj dokładnie ręce mydłem i wodą następnie użyj środka dezynfekującego zawierającego co najmniej 60 % alkoholu. Przed umyciem i dezynfekcją unikaj dotykania nosa, oczu, ust. Zasłaniaj nos i usta chusteczką podczas kichania lub kasłania.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ZDROWIE: Jaką wybrać pastę i jaka jest zawartość fluoru w pastach do zębów?

Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność, która zapewnia nam zachować czyste i zdrowe zęby. Tylko większość z nas nie zdaję sobie sprawy do czego służą poszczególne pasty, które wykorzystujemy do mycia zębów. Do wyboru mamy pasty wybielające, wzmacniające i chroniące. Znajdziemy pasty dla dzieci a także pasty do aparatów ortodotycznych. Podstawową rolą past do zębów jest ochrona przed próchnicą zębów i chorobami jamy ustnej. Pasta służy do usuwania zanieczyszczeń i nalotów jamy ustnej w tym także płytki nazębnej. W pastach do zębów znajdziemy także związki fluoru, które mineralizują i chronią przed próchnicą. Właściwości takie posiadają pasty Elmex. Większość past zawiera fluor i zawartość liczymy w ppm. Wskaźnik taki pomaga nam określić, która pasta jest lepsza. Większa zawartość fluoru może doprowadzić do ryzyka fluorozy. Fluoroza - choroba polegająca na zaburzeniu procesu formowania szkliwa. Według American Dental Association pasta do zębów jest ważna dla zdrowia jamy ustnej, po...

STOMATOLOGIA: Jakie wybrać wykałaczki do zębów? Dentystyczne czy drewniane?

Oprócz szczotkowania zębów oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem, ważne jest także regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Tam właśnie zbierają się resztki jedzenia, które mogą prowadzić do rozwoju bakterii(próchnicy) oraz nieprzyjemnego oddechu. Podstawową metodą czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest przede wszystkim używanie wykałaczek i nie tylko te, które często można spotkać w pobliskich barach czy restauracjach mowa tu o wykałaczkach drewnianych. Na rynku pojawiły się wykałaczki drewniane z zawartością fluoru - w swojej budowie są bardzo cieniutkie. Posiadają kształ zgodny z naturalną formą przestrzeni międzyzębowej. Uwalniają fluor szybko i efektywnie. Najbardziej w okolicach punktów stycznych. Wykałaczki z brzozy z marki Elmex są wykonane z bardzo twardego drewna, odpornego na rozmiękczanie i wyjątkowo odporne na złamanie. Ich powierzchnia jest wyszlifowana na gładko. Wykałaczki dentystyczne dobieramy w zależności od umiejętności posługiwania się...

STOMATOLOGIA: Co jeść, aby ograniczyć próchnicę w jamie ustnej?

Stan uzębienia Polaków pogarsza się z roku na rok. Prawie 100% 40-latków i ponad 90% 7-latków cierpi na próchnicę. Trzeba zauważyć że ponad 40% Polaków po 65. roku życia nie ma uzębienia. Co czwarty Polak nie był u stomatologa od minimum 5 lat. Próchnicy zębów nie można lekceważyć. Umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej w naszym kraju jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej. Bakterie próchnicowe nasilają rozwój chorób ogólnoustrojowych serca, nerek, stawów, wątroby. Dlatego, żeby ograniczyć próchnicę należy się zdrowo odżywiać i ograniczyć przede wszystkim słodycze. Najlepszym sposobem żywieniowym dla naszych zdrowych zębów będzie dostarczenie jak najwięcej witamin oraz substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rutyna wraz z Witaminą C wzmacniają naczynia krwionośne i mają działanie przeciwbakteryjne. Zawarty w nich błonnik stymuluje produkcję śliny, która pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych. Na przykład jabłko i marchewka potrafią w naturalny spos...