Przejdź do głównej zawartości

ZDROWIE: Maseczki. Od kiedy? Gdzie? Jakie? I jak zakładać?

 W Polsce od 16.04.2020 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązek noszenia maseczek w całym kraju. Pamiętaj o tym, aby zakrywać nos oraz ust  przestrzeni publicznej. Maseczki należy zakładać w poszczególnych miejscach i należy wiedzieć dokładnie gdzie je zakładać. Noszenie maseczek obowiązuję : w publicznym transporcie drogowym oraz w pojazdach samochodowych którymi poruszają się osoby niezamieszkujące. Społeczeństwo musi pamiętać o tym, aby maseczki nosić  w placówkach handlowych lub usługach i na targowiskach także w obiektach handlowych i usługowych, na drogach i placach i przede wszystkim w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej takich jak: obsługi bankowej, handlu, gastronomii oraz usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, obsługi pasażerów w transporcie drogowym, kolejowym, morskim oraz administracji publicznej, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego.



Maseczki nie mają obowiązek nosić: dzieci do ukończenia 4. roku życia, jedna osoba która porusza się pojazdem samochodowym. Zakrywać nos i ust nie muszą osoby z powodu stanu zdrowia, niepełnosprawności intelektualnej(umiarkowanej i głębokiej), całościowych zaburzeń rozwojowych, duchowny sprawujący kult religijny, czynności lub obrzędy religijne także żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego wykonujących zadania służbowe. Osoby, które wykonują czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach.




W przestrzeni publicznej możemy zasłonić usta i nos za pomocą:
- części garderoby
- maseczek ochronnych
- pełnej maski z filtrem
- przyłbicy

Jeżeli nie mamy tego typu maseczek, może wykorzystać własną odzież(golf, szalik, apaszka) także maseczka tekstylna z własnej roboty. Należy pamiętać że jednorazowe maski chirurgiczne nabierają wilgoć w związku z czym po długim noszeniu nie nadaje się do użytku. Chore osoby powinny nakładać maseczki by zapobiegać rozpylaniu wirusa znajdujące się mikrokroplach pary wodnej. Maski nie zapewniają pełnej szczelności ponieważ są luźne i nie każde są dopasowane do twarzy. Taką maseczkę jednorazową należy po użyciu zdezynfekować lub wyrzucić do śmieci.

Filtrujące półmaski medyczne składają się nie tylko z materiału, ale z filtra oczyszczającego mają za zadanie zatrzymać pyły zawieszone w powietrzu i aerozoli. Mamy modele jednorazowe oraz wielokrotnego użytku w tym mamy maski anty-smogowe. Rozpoznajemy rodzaje masek po szczególnym oznakowaniu: R - do użytku wielokrotnego, NR - jednorazowe. Pamiętaj, że w maseczkach wielorazowych należy regularnie zmieniać filtr. 
Wyróżniamy trzy klasy półmasek:
FFP1 - najniższy poziom ochrony FFP2 - średnia skuteczność FFP3 - duża skuteczność
P1,P2,P3 - informują nas o klasie skuteczności filtracyjnej. 

Jak zrobić własną maseczkę ?
Pamiętajmy, że wirus może wniknąć przez oczy, dlatego maska nie uchroni właściciela, lecz ma chronić innych przed właścicielem na przykład kichający lub kaszlący. 
Przez pierwsze dni Policja będzie karać osoby, które nie posiadają masek w innych przypadkach będą takie osoby pouczać. 







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ZDROWIE: Jaką wybrać pastę i jaka jest zawartość fluoru w pastach do zębów?

Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność, która zapewnia nam zachować czyste i zdrowe zęby. Tylko większość z nas nie zdaję sobie sprawy do czego służą poszczególne pasty, które wykorzystujemy do mycia zębów. Do wyboru mamy pasty wybielające, wzmacniające i chroniące. Znajdziemy pasty dla dzieci a także pasty do aparatów ortodotycznych. Podstawową rolą past do zębów jest ochrona przed próchnicą zębów i chorobami jamy ustnej. Pasta służy do usuwania zanieczyszczeń i nalotów jamy ustnej w tym także płytki nazębnej. W pastach do zębów znajdziemy także związki fluoru, które mineralizują i chronią przed próchnicą. Właściwości takie posiadają pasty Elmex. Większość past zawiera fluor i zawartość liczymy w ppm. Wskaźnik taki pomaga nam określić, która pasta jest lepsza. Większa zawartość fluoru może doprowadzić do ryzyka fluorozy. Fluoroza - choroba polegająca na zaburzeniu procesu formowania szkliwa. Według American Dental Association pasta do zębów jest ważna dla zdrowia jamy ustnej, po...

STOMATOLOGIA: Jakie wybrać wykałaczki do zębów? Dentystyczne czy drewniane?

Oprócz szczotkowania zębów oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem, ważne jest także regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Tam właśnie zbierają się resztki jedzenia, które mogą prowadzić do rozwoju bakterii(próchnicy) oraz nieprzyjemnego oddechu. Podstawową metodą czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest przede wszystkim używanie wykałaczek i nie tylko te, które często można spotkać w pobliskich barach czy restauracjach mowa tu o wykałaczkach drewnianych. Na rynku pojawiły się wykałaczki drewniane z zawartością fluoru - w swojej budowie są bardzo cieniutkie. Posiadają kształ zgodny z naturalną formą przestrzeni międzyzębowej. Uwalniają fluor szybko i efektywnie. Najbardziej w okolicach punktów stycznych. Wykałaczki z brzozy z marki Elmex są wykonane z bardzo twardego drewna, odpornego na rozmiękczanie i wyjątkowo odporne na złamanie. Ich powierzchnia jest wyszlifowana na gładko. Wykałaczki dentystyczne dobieramy w zależności od umiejętności posługiwania się...

STOMATOLOGIA: Co jeść, aby ograniczyć próchnicę w jamie ustnej?

Stan uzębienia Polaków pogarsza się z roku na rok. Prawie 100% 40-latków i ponad 90% 7-latków cierpi na próchnicę. Trzeba zauważyć że ponad 40% Polaków po 65. roku życia nie ma uzębienia. Co czwarty Polak nie był u stomatologa od minimum 5 lat. Próchnicy zębów nie można lekceważyć. Umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej w naszym kraju jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej. Bakterie próchnicowe nasilają rozwój chorób ogólnoustrojowych serca, nerek, stawów, wątroby. Dlatego, żeby ograniczyć próchnicę należy się zdrowo odżywiać i ograniczyć przede wszystkim słodycze. Najlepszym sposobem żywieniowym dla naszych zdrowych zębów będzie dostarczenie jak najwięcej witamin oraz substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rutyna wraz z Witaminą C wzmacniają naczynia krwionośne i mają działanie przeciwbakteryjne. Zawarty w nich błonnik stymuluje produkcję śliny, która pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych. Na przykład jabłko i marchewka potrafią w naturalny spos...