Przejdź do głównej zawartości

Przyroda: Lasy i Parki w Polsce.

20 kwietnia 2020 roku w Polsce w naszym kraju będziemy mogli w końcu pójść na spacer do lasu. Rząd znosi obostrzenia dotyczące wchodzenia do lasów i parków z powodu pandemii w naszym kraju. Co należy wiedzieć o naszych polskich lasach i parkach?
Według Głównego Urzędu Statystycznego Lasy w Polsce z roku na rok zwiększa swoją lesistość. Od 1945 roku wynosiła 21 % zalesienia. Dzisiaj wynosi ona do 30 %. Nasze lasy są bogate w rośliny, grzyby i zwierząt. Żyje w nich 65% gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Polska należy do krajów o średnim poziomie lesistości. Największe obszary lesistości powyżej 40% występuję na ziemiach południowych - Góry Karpaty, także w województwie lubuskim i pomorskim. Poniżej 25 % występuje w województwie łódzkim, mazowieckim, lubelskim.



W polskich lasach dominuje drzewostan sosny wynosi około 70% składu gatunku, pozostałe to: dąb, jesion, jodła, buk, wierzba.
Polska leży w strefie umiarkowanej gdzie występują zalesione obszary liściaste,mieszane i iglaste. Najmniejsze skażenie kompleksów lasów występuje na terenie  w województwie podlaskim i zachodniopomorskim. W naszych polskich lasach występują dziki, sarny, jelenie, zające, żubry w Puszczy Białowieskiej, które są ujęte przez koła łowieckie.
Nie należy zapominać także o pospolitych wiewiórkach, które w Polsce podlegają całkowitej ochronie, pomagają w rozsiewaniu nasion najcenniejszych okazów. Wiewiórki gromadzą się w dziuplach, ptasich gniazdach w okresie zimowym.


W Polsce przemysł drzewny jest bardzo dobrze rozwinięty pod kątem produkcji mebli, sklejek, płyt, papieru, tarcicy. Obecnie w Polsce powierzchnia lasów wynosi ponad 9,2 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.



W Polsce mamy 23 parki narodowe. Zajmują około 1% powierzchni kraju. Parki odwiedza około 20 mln osób, z czego 3,5 mln to obcokrajowy. Narodowy Park tworzy się w celu różnorodności biologicznej, zasobów, tworów oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk zwierząt, roślin, przyrodniczych, grzybów. Na terenie parków jest udostępniony ruch turystyczny może odbywać się wyłącznie na obszarach, szlakach, drogach, ścieżkach. W parkach narodowych prowadzone są także liczne programy badawcze które odgrywają istotną rolę w edukacji ekologicznej społeczeństwa.





Do 30 kwietnia 2004 roku parki były nadzorowane przez Krajowy Zarząd Parków Narodowych. Od 1 maja 2004 roku jego obowiązki przejęło Ministerstwo Środowiska.
Bieszczadzki Park Narodowy zajmuje południowo-wschodnią część województwa podkarpackiego. Siedziba Dyrekcji Parku mieści się w Ustrzykach Górnych. Jest największym parkiem narodowym w polskich górach. Powierzchnia Bieszczadzkiego Parku wynosi obecnie 292,02 km² i mieści się najwyższy szczyt w paśmie gór Tarnica( 1346 m. n.p.m). Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, zaliczane są do pasm Beskidów Lesistych, a nie Połonińskich. 


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ZDROWIE: Jaką wybrać pastę i jaka jest zawartość fluoru w pastach do zębów?

Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność, która zapewnia nam zachować czyste i zdrowe zęby. Tylko większość z nas nie zdaję sobie sprawy do czego służą poszczególne pasty, które wykorzystujemy do mycia zębów. Do wyboru mamy pasty wybielające, wzmacniające i chroniące. Znajdziemy pasty dla dzieci a także pasty do aparatów ortodotycznych. Podstawową rolą past do zębów jest ochrona przed próchnicą zębów i chorobami jamy ustnej. Pasta służy do usuwania zanieczyszczeń i nalotów jamy ustnej w tym także płytki nazębnej. W pastach do zębów znajdziemy także związki fluoru, które mineralizują i chronią przed próchnicą. Właściwości takie posiadają pasty Elmex. Większość past zawiera fluor i zawartość liczymy w ppm. Wskaźnik taki pomaga nam określić, która pasta jest lepsza. Większa zawartość fluoru może doprowadzić do ryzyka fluorozy. Fluoroza - choroba polegająca na zaburzeniu procesu formowania szkliwa. Według American Dental Association pasta do zębów jest ważna dla zdrowia jamy ustnej, po...

STOMATOLOGIA: Jakie wybrać wykałaczki do zębów? Dentystyczne czy drewniane?

Oprócz szczotkowania zębów oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem, ważne jest także regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Tam właśnie zbierają się resztki jedzenia, które mogą prowadzić do rozwoju bakterii(próchnicy) oraz nieprzyjemnego oddechu. Podstawową metodą czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest przede wszystkim używanie wykałaczek i nie tylko te, które często można spotkać w pobliskich barach czy restauracjach mowa tu o wykałaczkach drewnianych. Na rynku pojawiły się wykałaczki drewniane z zawartością fluoru - w swojej budowie są bardzo cieniutkie. Posiadają kształ zgodny z naturalną formą przestrzeni międzyzębowej. Uwalniają fluor szybko i efektywnie. Najbardziej w okolicach punktów stycznych. Wykałaczki z brzozy z marki Elmex są wykonane z bardzo twardego drewna, odpornego na rozmiękczanie i wyjątkowo odporne na złamanie. Ich powierzchnia jest wyszlifowana na gładko. Wykałaczki dentystyczne dobieramy w zależności od umiejętności posługiwania się...

STOMATOLOGIA: Co jeść, aby ograniczyć próchnicę w jamie ustnej?

Stan uzębienia Polaków pogarsza się z roku na rok. Prawie 100% 40-latków i ponad 90% 7-latków cierpi na próchnicę. Trzeba zauważyć że ponad 40% Polaków po 65. roku życia nie ma uzębienia. Co czwarty Polak nie był u stomatologa od minimum 5 lat. Próchnicy zębów nie można lekceważyć. Umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej w naszym kraju jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej. Bakterie próchnicowe nasilają rozwój chorób ogólnoustrojowych serca, nerek, stawów, wątroby. Dlatego, żeby ograniczyć próchnicę należy się zdrowo odżywiać i ograniczyć przede wszystkim słodycze. Najlepszym sposobem żywieniowym dla naszych zdrowych zębów będzie dostarczenie jak najwięcej witamin oraz substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rutyna wraz z Witaminą C wzmacniają naczynia krwionośne i mają działanie przeciwbakteryjne. Zawarty w nich błonnik stymuluje produkcję śliny, która pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych. Na przykład jabłko i marchewka potrafią w naturalny spos...