Przejdź do głównej zawartości

Kraj: Dlaczego obchodzimy w maju dni wolne od pracy i co dla nas znaczy słowo patriotyzm?

Czym dla nas jest patriotyzm i dlaczego uważamy się za najważniejszym narodem na świecie?

Od pewnego czasu słyszę różne komentarze na temat naszych świąt, które obchodzimy w Polsce chodzi mi głównie o 1 maj - Święto Pracy, 2 maj - Dzień Flagi , 3 maj - Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Może wyjaśnijmy co dla nas znaczy słowo patriotyzm? 

Słowo "patriotyzm" pochodzi od słowa z greckiego patriotes czyli rodak, ojczyzna. Twierdzi się, że prawdziwego patriotę poznaje się po czynach, a nie po pustych obietnicach, czy zamierzeniach. Patriotyzm definiujemy często jako: "silne przywiązanie, miłość, najczęściej do ojczyzny, poczucie więzi społecznej oraz chęć, gotowość poświęcenia się dla własnego narodu, przy jednoczesnym poszanowaniu innych narodów i ich praw". 


Wyjaśnijmy , dlaczego obchodzimy tak ważne dla Polski święta narodowe w maju? 

1 maj - w Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Jest to święto także międzynarodowe klasy robotniczej obchodzone od 1890 co rocznie 1 maja. Święto wprowadziła w 1899 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago w Stanach Zjednoczonych. 

2 maj - polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Inaczej Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej obchodzone pomiędzy 1 majem(zwanym Świętem Pracy) i 3 majem (Świętem Narodowym 3 maja). Tego dnia obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Przypomnijmy, że 2 maja to nie wolny dzień od pracy. 

3 maj - polskie święto państwowe, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku, ustawione w 1919 roku. Pamiętajmy, że 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. 

Komentarze

  1. Świetny aratykuł, ale czy u nas jest dużo patriotów ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedzialam, ze święto flagi jest stosunkowo niedawnym świętem.

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja zawsze obiecuje sobie [powiesić flagę, ale co roku okazuje się,że nie mam !

    OdpowiedzUsuń
  4. Szkoda, że 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy :(

    OdpowiedzUsuń
  5. Przyznam, że mieszkając w NI brakuje mi jakoś tego święta...

    OdpowiedzUsuń
  6. chyba mało kto świętuje to w ten sposób. Ale zwiedzanie Polski to tez może jakiś objaw patriotyzmu

    OdpowiedzUsuń
  7. Coraz częściej spotykam się z tym, że te święta to jedynie pretekst do tego by zrobić sobie wolne, no cóż

    OdpowiedzUsuń
  8. Lubię widok miast ubranych w polskie flagi. Szkoda, że taki widok można podziwiać tak rzadko :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

ZDROWIE: Jaką wybrać pastę i jaka jest zawartość fluoru w pastach do zębów?

Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność, która zapewnia nam zachować czyste i zdrowe zęby. Tylko większość z nas nie zdaję sobie sprawy do czego służą poszczególne pasty, które wykorzystujemy do mycia zębów. Do wyboru mamy pasty wybielające, wzmacniające i chroniące. Znajdziemy pasty dla dzieci a także pasty do aparatów ortodotycznych. Podstawową rolą past do zębów jest ochrona przed próchnicą zębów i chorobami jamy ustnej. Pasta służy do usuwania zanieczyszczeń i nalotów jamy ustnej w tym także płytki nazębnej. W pastach do zębów znajdziemy także związki fluoru, które mineralizują i chronią przed próchnicą. Właściwości takie posiadają pasty Elmex. Większość past zawiera fluor i zawartość liczymy w ppm. Wskaźnik taki pomaga nam określić, która pasta jest lepsza. Większa zawartość fluoru może doprowadzić do ryzyka fluorozy. Fluoroza - choroba polegająca na zaburzeniu procesu formowania szkliwa. Według American Dental Association pasta do zębów jest ważna dla zdrowia jamy ustnej, po

Przyroda: Lasy i Parki w Polsce.

20 kwietnia 2020 roku w Polsce w naszym kraju będziemy mogli w końcu pójść na spacer do lasu. Rząd znosi obostrzenia dotyczące wchodzenia do lasów i parków z powodu pandemii w naszym kraju. Co należy wiedzieć o naszych polskich lasach i parkach? Według Głównego Urzędu Statystycznego Lasy w Polsce z roku na rok zwiększa swoją lesistość. Od 1945 roku wynosiła 21 % zalesienia. Dzisiaj wynosi ona do 30 %. Nasze lasy są bogate w rośliny, grzyby i zwierząt. Żyje w nich 65% gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Polska należy do krajów o średnim poziomie lesistości. Największe obszary lesistości powyżej 40% występuję na ziemiach południowych - Góry Karpaty, także w województwie lubuskim i pomorskim. Poniżej 25 % występuje w województwie łódzkim, mazowieckim, lubelskim. W polskich lasach dominuje drzewostan sosny wynosi około 70% składu gatunku, pozostałe to: dąb, jesion, jodła, buk, wierzba. Polska leży w strefie umiarkowanej gdzie występują zalesione obszary liściaste,mieszane i iglas

PIŁKA NOŻNA: NAWAŁKA POWOŁAŁ 35 PIŁKARZY DO KADRY. 23-PIŁKARZY POLECI NA MŚ DO ROSJI.

11 maja trener reprezentacji Polski wybrał 35-osobową kadrę. Na liście znaleźli się piłkarze, którzy grają w klubach zagranicznych, a także w naszej polskiej ekstraklasie. Nawałka powołał do reprezentacji piłkarzy, którzy zaprezentowali się bardzo dobrze na Mistrzostwach Europy we Francji, gdzie Polacy odpadli w 1/4 finału z Portugalią przegrywając w rzutach karnych. W kadrze znaleźli się tacy piłkarze jak: Robert Lewandowski, który bez dwóch zdań jest największą gwiazdą w naszej drużynie. Nasz kapitan ma znakomity sezon w Bayernie jest najlepszym strzelcem Bundesligi i ma na koncie 29 strzelonych bramek. Arkadiusz Milik, wrócił po ciężkiej kontuzji, dlatego też ciężko pracował nad swoją sprawnością fizyczną i postanowił to udowodnić w lidze strzelając piękna bramkę z główki. Nawałka zawsze docenia w Arku pracowitość i chęć do gry, dlatego zawsze jest powołany do reprezentacji. Jakub Błaszczykowski, walczył ostatnio z kontuzją i nie było wiadomo kiedy wróci do gry. Po dłużej przerwie w