Przejdź do głównej zawartości

Kraj: Dlaczego obchodzimy w maju dni wolne od pracy i co dla nas znaczy słowo patriotyzm?

Czym dla nas jest patriotyzm i dlaczego uważamy się za najważniejszym narodem na świecie?

Od pewnego czasu słyszę różne komentarze na temat naszych świąt, które obchodzimy w Polsce chodzi mi głównie o 1 maj - Święto Pracy, 2 maj - Dzień Flagi , 3 maj - Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Może wyjaśnijmy co dla nas znaczy słowo patriotyzm? 

Słowo "patriotyzm" pochodzi od słowa z greckiego patriotes czyli rodak, ojczyzna. Twierdzi się, że prawdziwego patriotę poznaje się po czynach, a nie po pustych obietnicach, czy zamierzeniach. Patriotyzm definiujemy często jako: "silne przywiązanie, miłość, najczęściej do ojczyzny, poczucie więzi społecznej oraz chęć, gotowość poświęcenia się dla własnego narodu, przy jednoczesnym poszanowaniu innych narodów i ich praw". 


Wyjaśnijmy , dlaczego obchodzimy tak ważne dla Polski święta narodowe w maju? 

1 maj - w Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Jest to święto także międzynarodowe klasy robotniczej obchodzone od 1890 co rocznie 1 maja. Święto wprowadziła w 1899 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago w Stanach Zjednoczonych. 

2 maj - polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Inaczej Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej obchodzone pomiędzy 1 majem(zwanym Świętem Pracy) i 3 majem (Świętem Narodowym 3 maja). Tego dnia obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Przypomnijmy, że 2 maja to nie wolny dzień od pracy. 

3 maj - polskie święto państwowe, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku, ustawione w 1919 roku. Pamiętajmy, że 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. 

Komentarze

  1. Świetny aratykuł, ale czy u nas jest dużo patriotów ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedzialam, ze święto flagi jest stosunkowo niedawnym świętem.

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja zawsze obiecuje sobie [powiesić flagę, ale co roku okazuje się,że nie mam !

    OdpowiedzUsuń
  4. Szkoda, że 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy :(

    OdpowiedzUsuń
  5. Przyznam, że mieszkając w NI brakuje mi jakoś tego święta...

    OdpowiedzUsuń
  6. chyba mało kto świętuje to w ten sposób. Ale zwiedzanie Polski to tez może jakiś objaw patriotyzmu

    OdpowiedzUsuń
  7. Coraz częściej spotykam się z tym, że te święta to jedynie pretekst do tego by zrobić sobie wolne, no cóż

    OdpowiedzUsuń
  8. Lubię widok miast ubranych w polskie flagi. Szkoda, że taki widok można podziwiać tak rzadko :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

ZDROWIE: Jaką wybrać pastę i jaka jest zawartość fluoru w pastach do zębów?

Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność, która zapewnia nam zachować czyste i zdrowe zęby. Tylko większość z nas nie zdaję sobie sprawy do czego służą poszczególne pasty, które wykorzystujemy do mycia zębów. Do wyboru mamy pasty wybielające, wzmacniające i chroniące. Znajdziemy pasty dla dzieci a także pasty do aparatów ortodotycznych. Podstawową rolą past do zębów jest ochrona przed próchnicą zębów i chorobami jamy ustnej. Pasta służy do usuwania zanieczyszczeń i nalotów jamy ustnej w tym także płytki nazębnej. W pastach do zębów znajdziemy także związki fluoru, które mineralizują i chronią przed próchnicą. Właściwości takie posiadają pasty Elmex. Większość past zawiera fluor i zawartość liczymy w ppm. Wskaźnik taki pomaga nam określić, która pasta jest lepsza. Większa zawartość fluoru może doprowadzić do ryzyka fluorozy. Fluoroza - choroba polegająca na zaburzeniu procesu formowania szkliwa. Według American Dental Association pasta do zębów jest ważna dla zdrowia jamy ustnej, po

Przyroda: Lasy i Parki w Polsce.

20 kwietnia 2020 roku w Polsce w naszym kraju będziemy mogli w końcu pójść na spacer do lasu. Rząd znosi obostrzenia dotyczące wchodzenia do lasów i parków z powodu pandemii w naszym kraju. Co należy wiedzieć o naszych polskich lasach i parkach? Według Głównego Urzędu Statystycznego Lasy w Polsce z roku na rok zwiększa swoją lesistość. Od 1945 roku wynosiła 21 % zalesienia. Dzisiaj wynosi ona do 30 %. Nasze lasy są bogate w rośliny, grzyby i zwierząt. Żyje w nich 65% gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Polska należy do krajów o średnim poziomie lesistości. Największe obszary lesistości powyżej 40% występuję na ziemiach południowych - Góry Karpaty, także w województwie lubuskim i pomorskim. Poniżej 25 % występuje w województwie łódzkim, mazowieckim, lubelskim. W polskich lasach dominuje drzewostan sosny wynosi około 70% składu gatunku, pozostałe to: dąb, jesion, jodła, buk, wierzba. Polska leży w strefie umiarkowanej gdzie występują zalesione obszary liściaste,mieszane i iglas

STOMATOLOGIA: Jakie wybrać wykałaczki do zębów? Dentystyczne czy drewniane?

Oprócz szczotkowania zębów oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem, ważne jest także regularne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Tam właśnie zbierają się resztki jedzenia, które mogą prowadzić do rozwoju bakterii(próchnicy) oraz nieprzyjemnego oddechu. Podstawową metodą czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest przede wszystkim używanie wykałaczek i nie tylko te, które często można spotkać w pobliskich barach czy restauracjach mowa tu o wykałaczkach drewnianych. Na rynku pojawiły się wykałaczki drewniane z zawartością fluoru - w swojej budowie są bardzo cieniutkie. Posiadają kształ zgodny z naturalną formą przestrzeni międzyzębowej. Uwalniają fluor szybko i efektywnie. Najbardziej w okolicach punktów stycznych. Wykałaczki z brzozy z marki Elmex są wykonane z bardzo twardego drewna, odpornego na rozmiękczanie i wyjątkowo odporne na złamanie. Ich powierzchnia jest wyszlifowana na gładko. Wykałaczki dentystyczne dobieramy w zależności od umiejętności posługiwania się